Když se nedaří ...

30. března 2018 v 17:10 | Mooňalka Houbii 🍄
Je běžné, že se něco nedaří, je potřeba to vnímat jako součást života, ale pro člověka s HPO (hraniční porucha osobnosti) jsou nezdary přeci jen něčím "víc", než pro běžného, zdravého člověka.


Vždycky jsem si myslela, že jsem jednoduše více emotivní, než většina druhých lidí, mé emoce jsou opravdu hraniční (chápej, nemají je, ty hranice, rozepíšu se o tom v jiném, připravovaném článku) a nebrala jsem to nijak vážně. Začalo to ovšem gradovat, minulý rok, zrovna ve zkouškovém období - hádky se snoubencem, zdravotní problémy a do toho samozřejmě HPO, o které jsem ještě nevěděla. Mé emoce a prožitky byly jako na houpačce, bylo šílené a téměř nemožné vyjít sama se sebou, natož s ostatními kolem mě. Velmi se tím nechlubím, ale dopadlo to tak, že jsem na půl roku přerušila školu. Bohužel, moje chyba - nenapadlo mě, že mám nějakou závažnou či méně závažnou poruchu a ten volný čas jsem využívala k práci, nikoliv k odpočinku. Nutno dodat, že pár věcí mi tato doba dala, naučila jsem se, co mi pomáhá v úzkostech, depresi a "když se nedaří".


Květiny
Lidičky, květiny jsou něco úžasného. Snažím se mít na stole vždy nějaké květy. Zní to jako klišé, ale pohled na ten úžasný, neskutečně krásný dar přírody, je něco krásného. Na jaře si domů nosím obrovské kytice pivoněk a šeříku, přes léto mám k dispozici květiny na zahrádce a na podzim nebo v zimě si kupuji malé kytice v Tescu nebo Lidlu. Zkuste to, mít na stole něco zeleného, je to osvěžující, můžete si ke květinám přičichnout a když už nic jiného, potěší vás pohled na upravené místo.

Svíčky
Další klišé, ale mě svíčky k uklidnění pomáhají. Mám na psacím stole můj osobní oltář s Bohyní, svíčkami, solným krystalem a květinou. Je to pro mě taková mini oáza klidu a velice ráda vedle těchto věcí pracuji. V některém dalším článku vám o něm povím více.

Spiritualita
Nebudu vám tu vykládat "kecy" o jevech mezi nebem a zemí (i když v to věřím), ale mám na mysli objevení jakéhosi "vnitřního vesmíru", nalezení svých osobních rituálů, například vykládání tarotu, sbírání drahých kamenů, pálení šalvěje, něčeho, co vás uklidní a umožní vám být v přítomnou chvíli sám sebou a sám se sebou.

Vůně
Aromaterapie je velice prospěšná v boji s úzkostmi a depresemi. Nemusí to být nutně aromaterapie, stačí váš oblíbený parfém, oblíbená vůně, vonná tyčinka, cokoliv, co vám bude přinášet radost, když si k tomu přičichnete.

Organizace/úklid
Absolutně důležitá věc pro mě s HPO. Já nedokážu žít v chaosu, protože můj mozek, moje duše se povětšinu času nachází v chaosu právě díky tomu, že nemám ty zmíněné hranice. Nejsem nějaký striktní milovník pořádku, ale nesnesu hromady bordelu, knížek, sešitů, obalů, jídla...čehokoliv. Pohled na takové věci nahromaděné na sobě mě rozrušuje. Mimo tyto příznaky je velice příjemné pracovat v uklizeném prostředí, které voní a vyvolává pozitivní energii. Bude se mi chtít pracovat, když si sednu do prostředí, kde téměř nevidím přes hromady neidentifikovatelných nánosů čehosi? Určitě ne, proto si ukliďte svá pracovní prostředí a nejen je. Vysajte, umyjte opatlané stoly s kolečky od skleniček, přineste květiny, přidejte svíčku...udělejte si to hezké a příjemné, pak vám vaše resty a nevyřešené věci nebudou připadat tak mrzuté. Věřte mi ;)

Příště budu zase pokračovat, protože tyto věci zdaleka nejsou jediné, které mi pomáhají vyrovnat se s nezdarem. Nezapomeňte, že svět se nezboří, protože se něco nepovedlo, většinou se vše dá napravit, člověk nesmí klesat na mysli. Vím, že to leckdy nejde a vím to lépe, než většina lidí, ale také se snažím a i když je to někdy naprd, vždy to bude lepší, tak na sobě nezapomeňte pracovat, odměňovat se růst!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama